Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /usr/home/technet01/domains/zsi.radom.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600 Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /usr/home/technet01/domains/zsi.radom.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600 Lekcja chemii w laboratorium oczyszczalni ścieków :: Zespół Szkół Integracyjnych w Radomiu

Lekcja chemii w laboratorium oczyszczalni ścieków

5 kwietnia 2019

 

Każdy uczeń ma ulubiony przedmiot w szkole. Niektórzy lubią matematykę, inni język polski. Wielu uczniów pasjonuje się fizyką, a jeszcze innym przyjemność sprawia nauka historii.

Są także tacy, którzy chętnie piszą równania reakcji, wzory sumaryczne, rysują modele atomów, wzory strukturalne. Rozpoznają wiązania chemiczne, no i wreszcie przeprowadzają doświadczenia. W naszej szkole, choć może niektórym trudno w to uwierzyć, też są tacy, którym nauka chemii jest bliska i sprawia im przyjemność. Pasjonaci tej dziedziny nauki znaleźli się tym razem wśród uczniów klas ósmych, którzy jeden wtorkowy dzień spędzili na warsztatach chemicznych w laboratorium Oczyszczalni Ścieków w Radomiu.

Dwunastoosobowa grupa wraz z paniami Renatą Jesionek i Agnieszką Majdą-Staniszewską o godz. 9.00 wkroczyła na teren laboratorium. Przywitały nas uśmiechy pani kierownik Izabeli Dasiewicz-Szparagi i pozostałych pracowników laboratorium i wiedzieliśmy, że będzie to miło, choć pracowicie spędzony dzień. Dla męskiej ekipy (było nas ośmiu) ważnym stało się, że jeden z pracowników to mężczyzna. Wystrojeni w fartuchy poczuliśmy się docenieni przez nasze panie, bo udział w wycieczce był nagrodą za naszą pracę. Potem, gdy podzieleni na grupy, trafiliśmy pod opiekę pana Karola Górskiego, mogliśmy poznać tajniki jego pracy.

Zanim rozpoczęliśmy warsztaty, pani kierownik oprowadziła nas po laboratorium, pokazała wszystkie pomieszczenia i opowiedziała pokrótce, na czym polega codzienna praca.

Po zapoznaniu się ze specyfiką pracy i badaniami prowadzonymi na terenie laboratorium, zostaliśmy podzieleni na grupy i przystąpiliśmy do działania. Każda z grup miała okazję pod opieką sympatycznych pań i pana Karola oznaczyć suchą masę i indeks osadu oraz oglądać osad pod mikroskopem. Z przyjemnością posługiwaliśmy się profesjonalnym sprzętem, którego, niestety, nie ma w naszej sali chemicznej w szkole. Podczas oznaczania azotu amonowego w ściekach oczyszczonych, oznaczania pH w cieczach kwaśnych, zasadowych i obojętnych oraz oznaczania przewodności w wodzie surowej, kranowej i dejonizowanej każdy chciał nim popracować.

Trochę byliśmy zestresowani, bo podczas doświadczeń pani kierownik pytała nas o wiele rzeczy i baliśmy się, czy będziemy umieli udzielić odpowiedzi na trudne, chemiczne pytania. Widząc jednak uśmiech na twarzy pani od chemii, wiedzieliśmy, że nauka nie „poszła w las” i jest bardzo zadowolona z poziomu naszej wiedzy. Wkrótce została doceniona… oczywiście szóstkami z chemii.

Każda grupa miała okazję przygotować sączki do pracy, a następnie ważyć je, bo to także ważny element pracy laboratorium.

Podczas warsztatów wysłuchaliśmy również prelekcji na temat picia dobrej, radomskiej wody prosto z kranu oraz obejrzeliśmy film edukacyjny pt. „Przyroda Wam podziękuje”.

Na zakończenie wspięliśmy się na zamknięte komory fermentacyjne, z których mogliśmy podziwiać całą Oczyszczalnię Ścieków i piękne radomskie widoki. Każdy z uczestników otrzymał także drobny upominek. Najfajniejsza była oczywiście butelka „Wkręć się w kranówkę”, w której będziemy mogli pić wodę prosto z dystrybutora.

Serdecznie dziękujemy pracownikom laboratorium za poświęcony nam czas, przekazaną wiedzę, a w szczególności za bardzo życzliwe przyjęcie. Ten dzień możemy zaliczyć do bardzo udanych.

Autorzy: Szymon Jesionek i Piotr Krzosek, kl. 8d

Copyright © 2018