Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /usr/home/technet01/domains/zsi.radom.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600 Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /usr/home/technet01/domains/zsi.radom.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600 Nasze działania projektowe dobiegają końca :: Zespół Szkół Integracyjnych w Radomiu

Nasze działania projektowe dobiegają końca

5 maja 2018

W dniach 23 – 27 kwietnia 2018 r. odbyło się, ostatnie już, międzynarodowe spotkanie młodzieży w ramach realizacji projektu Erasmus + „Stay in school your job will be cool”. Tym razem gospodarzem wizyty byli uczniowie i nauczyciele szkoły z niewielkiej miejscowości na Słowacji – Ždaňa. Publiczną Szkołę Podstawową Nr 14 Integracyjną im. Jana Pawła II w Radomiu reprezentowało aż 11 uczniów oraz 3 nauczycieli. Pierwsze chwile naszego spotkania tradycyjnie upłynęły na grach i zabawach integracyjnych, które pozwoliły na przełamanie bariery nieśmiałości oraz lepsze poznanie się. Sprzyjały temu piękno przyrody, słoneczna aura oraz wesołe nastroje uczestników spotkania. Podczas kolejnych dni zabawa, praca i odpoczynek przeplatały się ze sobą. Każda grupa opowiadała o swoim kraju, mieście i szkole. Próbowaliśmy sił w różnorodnych zawodach, np.

– aktora – współtworzyliśmy program teatralno – muzyczny dla najmłodszych uczniów szkoły goszczącej,

– kucharza – przygotowywaliśmy kolację dla wszystkich uczestników spotkania, – rzemieślnika – pod okiem fachowców samodzielnie wykonywaliśmy nadruk na koszulkach,

– handlowca – podczas Festiwalu Smaków zachęcaliśmy do degustacji tradycyjnych potraw ze swojego kraju,

– barmana – przy okazji pobytu w koszyckim w liceum gastronomicznym obserwowaliśmy profesjonalne przygotowanie kolorowych koktajli, następnie każdy chętny uczeń mógł samodzielnie wykonać taki napój.

Ogromne wrażenie zrobiła na nas wizyta w osadzie cygańskiej, gdzie zobaczyliśmy w jak trudnych warunkach żyją nasi rówieśnicy. Poza tym odwiedziliśmy również ośrodek dla bezdomnych, gdzie wzięliśmy udział w pogadance na temat trudów dorosłego życia. Pobyt w obydwu miejscach był dużym przeżyciem i uświadomił jakie to szczęście mieć rodzinę, móc się uczyć w dobrej szkole, mieć satysfakcjonującą pracę, mieszkać w ciepłym, dobrze wyposażonym domu.

Zwieńczeniem pobytu na Słowacji była wędrówka po górach. Niemałym wysiłkiem było dotarcie do schroniska Hrebienok, położonego 1285 m n.p.m. Jednak cudowne widoki i piękno tatrzańskiej przyrody wynagrodziły trudny wspinaczki.

Czas wizyty szybko minął. Z żalem żegnaliśmy się z naszymi projektowymi partnerami. Przez dwa lata projektu dużo się nauczyliśmy, zdobyliśmy wiele doświadczeń, poznaliśmy ciekawych ludzi i zobaczyliśmy interesujące miejsca. Czas wyciągnąć wnioski i z odwagą realizować marzenia o przyszłej szkole i wymarzonej pracy.

Copyright © 2018